ABD’nin saygın gazetelerinden Wall Street Journal, Türkiye’nin geçen hafta teslim aldığı S-400 hava savunma sistemi ile ilgili bir başyazı yayınladı. Yayın kurulu imzasıyla yayınlanan makalede, “Erdoğan, NATO yerine Putin’i tercih etti. Türkiye Cumhurbaşkanı, Rusya’nın hava savunma sistemini satın alarak ittifakı test etti” yorumu yapıldı.

Sozcu.com.tr

07:41 – 

Son dakika… ABD’nin saygın gazetesinden S-400 yorumu

Bir başyazı formatında hazırlanan ve “Yayın kurulu” imzası taşıyan, “Erdoğan, NATO yerine Putin’i tercih etti” başlıklı makalede, “Türkiye, ABD’nin potansiyel yaptırım uyarılarına rağmen Rusya’dan S-400 hava savunma sistemini teslim almaya başladı. ABD ve NATO’nun Türkiye’nin hala ittifaktaki yerini yeniden düşünmekten başka bir seçeneği yok. En basitinden bu satın alma Türkiye’nin F-35 programından çıkarılması anlamına gelmelidir. ABD’li yetkililer Türkiye’nin S-400’ünü kullanmaya yardım edecek Rus teknikerlerin NATO’nun savunma sistemlerini inceleme fırsatı bulabilecek bir pozisyonda olduğunu söylüyor. S-400’ler öyle ya da böyle NATO uçaklarını düşürmek için tasarlandı” ifadesi yer aldı.

Yorum: Önce konuyu geneliyle kapsayan görüşümü belirtmek istiyorum. Her yönüyle tenkit ettiğim Sn. Erdoğan’ın, Ruslardan alımına karar verdiği  S-400  projesini doğru bir karar olarak destekliyorum. Başta ABD olmak üzere NATO’yu oluşturan diğer güçler her zaman Türkiye’yi adeta “çantada keklik” olarak görmüşlerdir. Sanki Türkiye bir NATO üyesi olarak ABD’nin silah ve sistemlerine mahkumdur.

ABD Marshal planı doğrultusunda Türkiye’ye yaptığı “güya” eski, demode olmuş, 2nci Dünya Savaşı artığı askeri malzeme ve techizatla, kendine bağımlılığını oluşturan kapıyı açmıştır. Tabi üretmeyen, armut piş ağzıma düş anlayışı içinde yoğrulan ülkemizin gözü yine ABD sayesinde açılmıştır. 1974 Kıbrıs Barış Harekatı sonrasında ülkemize ABD tarafından uygulanan ambargo olmasaydı milletçe uyuduğumuz derin uykudan hala kalkmamış olacaktık. Şükürler olsun ki 1974 ten günümüze Savunma Sanayimize çok değer verildi ve yatırım yapıldı. Bugün gelinen nokta tabii ki yeterli değil ama emperyalist güçler için Türkiye’nin güçlenmesi açısından kaygı vericidir.

 Derler ya ABD’nin ambargosu gibi, “bir musibet bin nasihatten iyidir”. S-400 Hava Savunma Sistemimiz ülkemize hayırlı olsun. İlhan Küçükbiçmen