02.10.2018   Kaynak: cumhuriyet.com.tr

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “önce güven yeniden tesis edilmeli” mesajını veren Alman yatırımcılar, Türkiye ile ekonomik işbirliğinin güçlendirilmesi için beklentilerini beş maddede iletti.

Almanya‘nın iş dünyası temsilcileri, Türkiye’ye yatırımların artırılması çağrısı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, “güvenimizi yeniden kazanın” mesajını verdi ve Alman yatırımcıların endişelerinin giderilmesi için “hukuk devletinin yeniden tesisinin” ön koşul olduğunu iletti.

Ekonomik krizle mücadele eden Erdoğan, Avrupa’nın en önemli ekonomik gücü, Türkiye’nin de en önemli dış ticaret ortağının ekonomik desteğini almak umuduyla gerçekleştirdiği Almanya ziyareti sırasında en kritik görüşmelerinden birini Alman ekonomi dünyasının temsilcileriyle yaptı.

5 kritik mesaj

DW Türkçe’nin edindiği bilgilere göre; Türkiye’de yatırımları bulunan Alman ekonomisinin devleri Cuma günü Berlin’de bir araya geldikleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a, Türkiye’deki yatırımlarına büyük önem atfettiklerini, Türkiye’den çıkmak istemediklerini ancak ekonomik işbirliğinin sürmesi ve artması için öncelikle Alman iş dünyasının güveninin yeniden kazanılması gerektiğini iletti.

Toplantıya katılan Alman iş dünyası yetkilileri, Türkiye ekonomisindeki olumsuz gidişattan duyulan endişelere dikkat çekildiğini aktardı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a güvenin yeniden tesisini sağlayacak şu beş maddenin iletildiğini kaydetti: Hukuk güvenliği güçlendirilmeli, demokratik kurumlar işler hale getirilmeli, merkez bankasının bağımsızlığı sağlanmalı, Türk Hükümeti Gümrük Birliği kurallarına bağlı kalmalı ve yeni yatırımlar için çerçeve koşullar iyileştirilmeli.

“Ön koşul hukuk devleti”

Erdoğan ile yuvarlak masa toplantısını DW Türkçe’ye değerlendiren Alman Bankalar Birliği (BdB) Genel Müdürü Andreas Krautscheid, “görüşme nesnel ve yapıcı geçti” dedi.

“Görüşmede güvenin yeniden inşası için ön koşulun hukuk devletine dönülmesi olduğunun altı çizildi” diyen BdB Yönetim Kurulu Üyesi Krautscheid, özellikle Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’nın (TCMB) bağımsızlığının güçlendirilmesi gerektiğine vurgu yaptı.

YORUM: Değerli okurlar. Yukarıda tüm açıklıkla ifade edilen “eksik ve sorunlu” konular ne yazık ki güzel ülkemizi 16 yıldır yöneten AKP’nin eseridir. Öne sürülen 5 madde Alman İş Adamları tarafından, kabul edelim etmeyelim dürüstçe yüzümüze söylenmiştir. Ben öne sürülen maddelerin birisi olan “Gümrük Birliği kurallarına bağlı kalınmalı” dayatmasına katılmıyorum. Gümrük Birliğinin tekrar ele alınıp, karşılıklı görüşülüp daha adil bir yapıya kavuşturulması gerekmektedir.

Artık şapkamızı önümüze koyup ciddi şekilde düşünme zamanıdır. Aslında pek zaman da kalmamıştır ya… Neyse uyarılar mantıklı, çözülebilecek, iyileştirilebilecek konulardır. Şayet siyasetçiler tarafından ciddiye alınırsa, sonuçta kazançlı çıkacak olan sadece AT olmayacak, ülkemiz de daha demokratik bir yapıya kavuşacaktır.

İlhan Küçükbiçmen