29.09.2018

Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nün İtalyan ortağı Astaldi konkordato ilan etti
Astaldi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nde sahibi olduğu yüzde 33 hissenin satışını geciktiren Türkiye’deki finansal gelişmelerden dolayı şirketin geçici bir maddi dar boğaz yaşadığını belirterek Roma’da konkordato başvurusunda bulundu. Diyor Cumhuriyet.
———————————————————————————————————–
Geçenlerde yolum Roma’ya düşmüştü. Güzel şehirdir, her tarafı tarih kokar. Hele aşk çeşmesi ve onu ziyarete gelen İtalyan ve benim gibi yabancı turistler arkasını havuza dönerek küçük paraları “uğur olsun” diye geriye fırlatmaz mı… akşamda bazı uyanıklar içine girip toplarlar bozuklukları… tabii doğru şaraba.
Caddede volta atarken başımı kaldırınca bir de ne göreyim. “ASTALDI SRL.”

Kendi kendime ” bu bizim dost ve müttefik, taa Rahmetli Özal’ın zamanından beri oto yolları yapan ve ülkemizden oldukça parsa toplayan düpedüz ASTALDİ be yaa” dedim ve holdingin içine “Buongiorno- iyi günler” diyerek daldım. Tabii kapıdaki goril önce önüme kalkan gibi dikilerek; “hoop hop signor, kimsin sen” diye beni bir silkeledi.

Derken Astaldi Türkiye masası şefinin odasında aldım soluğu. Bende ayıptır söylemesi az İtalyanca var da hani çat pat falan. Adamla sanki kırk yıllık dost gibi sarılıp, şark usulü iki yanaktan şapur şupur. Şefim karşısında aniden bir Türk görünce öyle bir duygulandı ki iki gözü iki çeşme. Ardından ben sulu göz dururmuyum birlikte ağlaşıyoruz. Tabii konuya İngilizce “Disaster yani felaket” lafıyla daldı adamcağız. Signor İlhan, hemşerim… valla ben bittim. Genel Müdüre, “çoluğum çocuğum var etmeyin eylemeyin, kıymayın bana bir köprü için” dedim se de ikna edemedim. Turco ay sonunda sayenizde odamı boşaltıyorum.” dedi.

Bu lafların üzerine “deme be öyle signor bak şimdi bende bittim” diyerek koltuğa çöktüm. O da karşımdakine yığıldı. Çantamdan küçük plastik kolonya şişemi çıkartıp hem onun hem de kendi yüzüme sürdüm. Adamcağız biraz öksürüp suratını buruşturdu ve “bu ne yaa, zehir mehir olmasın!” dedi ama sonra ferahladı garibim.

Tabii Yavuz Sultan Selim adı verilen 3. Boğaz Köprüsü.. % 33 hisse,,, konkordato… vs” sohbetinden sonra adamcağız koltukta bayılıverdi. Bende gelene “ambulans…ambulans” diyerek odayı yavaşça terk edip, yaslı “ASTALDI Holding’ten acele sıvıştım.

Gözünü seveyim güzel ülkemin… bata çıka gidiyoruz ama ne bayılan var ne de ayılan. Valla “TURP GİBİ MİLLETİZ” diyerek
ter içinde uyanmışım. Rüya işte…takmayın kafaya.
Kalın sağlıcakla
İlhan Küçükbiçmen