Bugün 11 Ekim 2019, harekat tüm hızıyla sürüyor. MSB den yapılan açıklamaya göre şu ana kadar 342 YPG’li terörist etkisiz hale getirilmiş.

TSK 3 ayrı noktadan yaptığı operasyon sonucunda şimdiye kadar 11 köyü teröristlerden temizlemiş. Harekat titizlikle icra ediliyor çünkü amaç bölgede yaşayan sivillere zarar vermemek. Ama YPG militanları şehirlerin içine gizlenip Türkiye topraklarına özellikle yerleşim merkezlerine yani sivillerin üzerine acımasızca havan mermileri atıyor.

Az önce Mardin’in Nusaybin ilçesine Telabyat’tan atılan bir havan mermisi 8 vatandaşımızı şehit etmiş ve 30 dan fazla kişinin de yaralanmasına sebep olmuştur. Bu tür bilgiler TV ekranlarından tüm dünyaya canlı olarak servis edilmesine rağmen, başta Avrupa olmak üzere birçok ülke duyarsız kalmaktadır. Bunun yerine YPG terör örgütünün kara propagandasına, sanki TSK sivilleri vuruyor cinsinden düzmece görüntülere yer vermektedir.

Acele toplantıya çağrılan BM Güvenlik konseyinde Türkiye’nin kınanması ile ilgili alınmak istenen karar, Rusya ve ABD’nin hayır oylarıyla reddedilmiştir. Ayrıca NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg konuyla ilgili olarak İstanbul’a gelmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Dış İşleri Bakanı Çavuşoğlu ile görüşmüştür. Bu harekatın Türkiye’nin güvenlik kaygıları nedeniyle icra edildiğini anladığını ve harekatta aşırıya gidilmemesi gerektiğini söylemiştir. Ayrıca hiçbir NATO ülkesinin Türkiye gibi tehdit altında bulunmadığını da özellikle vurgulamıştır.

ABD Başkanı Trump ise bölgede çeşitli hapishanelerde tutuklu bulunan DAEŞ’lilerin sorumluluğunu undan sonra Türkiye’de olduğundan bahsetti. Bu arada ABD Kongresi ve Temsilciler Meclisi Türkiye’ye bazı yaptırımlar konusunda karar alma arifesinde. AT ülkeleri de aynı şekilde Türkiye’ye bazı yaptırımlar uygulamak niyetini gösterdiler.

Bizler kararlıyız, güneyimizdeki sınırlarımızı Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ile korumaya and içtik. Kim ne yaparsa yapsın, ne karar alırsa alsın görevimizi başarıyla bitireceğiz İnşallah. Bunda hiç kimsenin zerre kadar şüphesi olmasın.

İlhan Küçükbiçmen