Harekatın 12 Ekim 2019 günü itibariyle 4ncü gününe girdik.

Akçakale’ye havanlı saldırı…

Barış Pınarı Harekatı’nın 4.gününde, Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde gazetecilerin kaldığı otelin yakınına iki havan mermisi atıldı. Bu güne kadar 415 terörist etkisiz hale getirildi, TSK’de 3 kahraman mehmetciğini şehit verdi.

Şunu gerçekten anlayamıyorum… Resulayn’ın ve Tel Abyad’ın içine yani halkın arasına karışan PKK, YPG ve PYD güçleri tarafından günlerdir Akçakale’ye, Ceylanpınar’a ve Nusaybin’e masum savunmasız sivil halkın üzerine havan mermileri atılıyor, onlarca insan ölüyor ve belki yüze yakın insan yaralanıyor, bölgede bulunan yabancı gazeteciler de bu bilgileri dünyaya servis ediyor ama buna rağmen gelişmiş diye nitelendirdiğimiz ülkeler bu vahşetin karşısında suskun kalıyorlar!

Sanki ağız birliği yapmış gibi tamamına yakını, bu insanlık dışı gerçeği görmek istemeksizin Türkiye’ye karşı tavır alıyorlar. Halbuki Türk askeri harekat bölgesinde bulunan sivil halka zarar gelmemesi için, riski göze alıp azami özeni gösteriyor.

Galiba bu konuyu dünya kamu oyuna gerçek yüzüyle anlatmak ve ikna etmek için, bağırıp, çağırmak yerine diplomatik misyonlarımız tarafından daha fazla gayret gerekiyor. Yoksa dezenformasyon yoluyla Türkiye Suriye topraklarında “işgalci güç” durumuna düşecek. ABD ve AT Türkiye’ye yaptırımları konuşuyor.

Az önce SÖZCÜ’de MSB’lığının duyurusu: “Resulayn düştü” başlığını okudum. TSK Suriye Milli Ordusu ile birlikte başarılı bir operasyonla şehrin merkezine girmiş ve şehir teröristlerden teslim alınmış.

Darısı Tel Abyad’ın başına…

Bu arada güzel şeyler de olmuyor değil. Dün gece güçlü Arnavutluk Futbol takımı karşısında son dakikada da olsa, onların hatasından kaynaklanan golümüzü atıp 1-0 galip geldik.

Bunun üzerine bir de grubumuzda rakibimiz olan İzlanda’yı Fransa deplasmanda 1-0 yenince doğrusu bu sonuçlar bizim için adeta  “kaymaklı ekmek kadayıfı” gibi oldu. Sağolun çocuklar… gururlandırdınız bizi bu zorlu günlerimizde.

İlhan Küçükbiçmen