Günlerdir “ha yapıldı, ha yapılacak” denilen harekat nihayet dün yani 9 Ekim 2019 çarşamba günü saat 16.00 da başlamıştır.

Harekatın amacı; Suriye’nin kuzeyine, Fırat nehrinin doğusuna düşen takriben 800 km. olan Türk-Suriye sınır hattına, terörist PKK’nın uzantısı olan YPG güçlerinin engellenmesi amacıyla 30 km. derinliğinde bir güvenlik şeridi oluşturmaktır.

İçinde bulunduğumuz yıl ve öncesi yıllarda defalarca bu sınır hattından Türkiye’ye DEAŞ, PKK, YPG dahil daha bir çok terörist grup sızarak birçok kanlı eylem gerçekleştirmişlerdi.

Ayrıca zaman zaman anılan bölgeden Türkiye’ye defalarca roket ve havan mermileri atılmış, birçok masum sivil vatandaşımız yaşamını yitirmiş veya sakat kalmıştı.

İşte “BARIŞ PINARI” harekatı bu tür terör eylemlerini sonlandırmak ve ele geçirilecek olan takribi 30 km. genişliğindeki bu bölgeye aynı zamanda kah ülkemizde bulunan kah ise İdlip’ten kaçan Suriye’li göçmenleri yerleştirmektir.

Yıllar içinde PKK ve uzantısı YPG, hakimi olarak elinde bulundurduğu bu topraklarda yaşayan birçok Arap, Türkmen ve Yezidi Suriye vatandaşını çeşitli yöntemlerle yerlerini terke zorlamış ve bölgenin Kürtler lehine demografik yapısını değiştirmiştir.

Bunların üzerine DEAŞ güçleri ile mücadele ediyor diye ABD tarafından YPG güçlerine yüklü miktarda silah, araç ve mühimmat desteği verilmiş ve adeta bölgede ABD’ye bağlı bir uydu devletçik oluşturulmuştur.

Evet, yukarıda belirttiğim bu duruma Türkiye asla müsaade edemezdi ve de etmedi.

Harekat dün saat 16.00 da Türk topçusunun belirlenen hedeflere nokta atışlarıyla başladı. Ardında savaş uçaklarımız yine belirlenen hedefleri tarumar etti ve nihayet gece saat 23.00 de Kara birliklerimiz, özel harekat ve komando birliklerimizin sızma harekatı öncülüğünde bölgeye girmeye başlamıştır.

Kahraman Silahlı Kuvvetlerimizin bu harekatı bugün öğleden sonrasına kadar hamdolsun zayiatsız sürdürülmektedir. Piyade birliklerimiz 3km. içeriye kadar 3 ayrı noktadan girip bölgelerini kontrol altına almışlardır.

Gazamız mübarek olsun.

İlhan Küçükbiçmen