Son dakika… Trump’tan Suriye’yle ilgili yeni tweet! Türkiye’ye yine yaptırım tehdidi

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’deki güvenli bölge ile ilgili yeni bir tweet paylaştı.

15:49 – 

Son dakika… Trump’tan Suriye’yle ilgili yeni tweet! Türkiye’ye yine yaptırım tehdidi

Trump 66 milyonu aşkın takipçisiyle gündem ile ilgili yorumlarını paylaştı.

ABD Başkanı mesajında, “Türkiye, Güvenli Bölge diye bilinen yerden çekilmekte olan Kürtlere ateş açmaması gerektiğini tümüyle anlıyor. İhlal halinde geniş çaplı yaptırımların uygulanacağını tekrarlamama gerek yok. İyi gidiyor! IŞİD’i Kürtler emniyete alırken, Türkiye de yedek destek olarak hazır” ifadelerini kullandı.

Trump kısa süre sonra attığı ikinci mesajda, “ABD Kasım 2016’dan beri trilyonlarca dolar kazandı. Diğerleri aşağı gitti. Bizim gücümüz ekonomiktir, yeniden inşa edilen ordumuzu kullanmaktan çok daha iyi bir alternatif. Petrol güvence altına alındı. Askerlerimiz başka yerlere gitmek için bölgeyi terk ediyor. Eve geliyorlar! Orada sadece 30 günlüğüne olmamız gerekiyordu, bu 10 yıl önceydi. 20 yıldır Orta Doğu’yu yanlış adlandıranlar anlaşmadan ne elde ettiğimizi sorduğunda, basitçe diyorum ki, petrol, askerlerimizi eve getiriyoruz, IŞİD kontrol altına alındı” dedi.


——————————————————————————————————————————————-

Yorum:

Dünyanın neredeyse yarısına yakınını kontrol eden dev emperyalist bir güç olan ABD’nin başkanının düştüğü hallere bir bakın allah aşkına. Trump efendi sen yardımcın Mr. Pens’i ve yanındaki uzman kadronu daha bir hafta önce Türkiye’ye, Türkiye- Suriye sınır bölgesinin güvenlik görüşmeleri için göndermedin mi? Onlar Türk heyeti ile bir araya gelip, terörist PKK-YPG güçlerinin 5 gün içinde bölgeyi terk edeceklerine dair anlaşmayı imzalamadılar mı?

O zaman bizde bir ata sözü vardır; “bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu”. Türkiye güçleri peki teröristler güvenli bölgeyi terk etmemekte ısrarlı olduklarında onlara Türk Askeri “gül” mü atacak! Dengesiz adam hala “geniş çaplı yaptırımlar” dan bahsediyor.

Valla bu dengesi bozuk liderle sadece Türkiye’nin değil…dünyanın bile gerçekten başı dertte.

İlhan Küçükbiçmen