Bugün 27 Haz. 2019, günlerden perşembe. Cumhur İttifakını oluşturan  AKP’li Sn. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve MHP lideri Sn. Bahçeli’nin “Zillet İttifakı” olarak aşağıladığı, Millet İttifakı İBBBaşkan adayı Sn.Ekrem İmamoğlu, 6 Haz.2019 günü YSK’nın hukuksuz kararıyla elinden alınan mazbatasını,  23 Haziran 2019 pazar günü tekrarlanan seçimden galip çıkarak bugün Saraçhane’de bulunan İBBelediyesi’nde yapılacak törenle, İBBBaşkanı sıfatıyla saat 18.30 da tekrar alacak.

Olayların akışını gelin başından itibaren özetleyelim:

Türkiye Mahalli İdareler ve Muhtar Seçimleri adı altında yapılacak olan seçimin startı 2018 yılı son çeyreğinde verilmiş ve seçim tarihi olarak da 31 Mart 2019 pazar günü belirlenmişti. Yaklaşık bu 4-5 ay içerisinde Türkiye’nin ekonomi ibresi aşağı gösteriyordu. Seçim günü yaklaştıkça, iktidar partisi AKP’nin yanlış politikaları yüzünden oluşan bu ortamda işsizlik artmaya, enflasyon yükselmeye başladı.

Bunlara bir de İzmir’li FETÖ suçlusu Rahip Brunson olayı nedeniyle ABD Başkanı Sn.Trump’un Türkiye aleyhine attığı kısa bir twitt de eklenince temeli sağlam olmayan ekonomimiz adeta sıtmaya yakalanmış hasta gibi titremeye başladı. Enflasyon aldı başını gitti. Piyasaların ateşinin düşürülmesine yönelik TCMBankasının yaptığı müdahalelere rağmen, kötü gidişat bir türlü önlenemedi.

Hatalı olarak betona yapılan yatırım politikaları ürünü olan inşaat sektörü başta olmak üzere hemen hemen tüm sektörlerde üretim azalması devam etti. Şükür ki bu yıl Turizm Sektörümüzde patlama yaşandı.

Gelelim seçim sürecine. CHP lideri Sn. Kılıçdaroğlu ve İP lideri Sn. Akşener daha önceki 2018 Millet Vekili seçimlerinde yaptıkları harika birlikteliği bu seçimde de sürdürme kararı aldılar.

Sonra tüm Türkiye Belediye Başkanlıkları adil paylaşımı için defalarca bir araya gelip görüştüler ve anlaştılar. Genellikle Büyükşehir Belediyelerine CHP adayları uygun görüldü. Bunlar içerisinde 2 büyük şehirin alınma stratejisi çok önemliydi. Biri Ankara, diğeri ise İstanbul’du. Ankara için daha önceki seçimden deneyimli, başarılı Beypazarı Belediye Başkanlığı yapmış Sn. Mansur Yavaş’ı öne çıkartmak zor olmadı.

Ama İstanbul öylemiydi ya! İstanbul 16 milyona yaklaşan nüfusuyla dünyanın en değerli, mega kent hüviyetli şehirlerinden birisiydi. Özellikle rakipleri Sn. Erdoğan bu şehre Belediye Başkanlığı yapmış ve gösterdikleri aday Sn. B. Yıldırım ise şehre Ulaştırma Bakanı olarak köprüler, boğazın altından geçen Marmaray diğer tüp geçit gibi nice dev eserlerin kazandırmasına imzasını atmıştı.

Bu sefer CHP lideri Sn. Kılıçdaroğlu’nun işi gerçekten çok zordu. Şayet parti içindeki güçlü ve etkili rakibi Sn. M. İnce “ben İBBB’lığına adayım” deseydi yapacak bir şey kalmazdı ve aday o olurdu. Ama Sn. İnce kendisinin CHP teşkilatı tarafından aday gösterilmesinde ısrar edince iş değişti ve parti yönetimi başka adaylar arayışına yöneldi.

İşte bu safhada Sn. Kılıçdaroğlu belki de Türkiye’nin talihini ve tarihini değiştirecek bir olaya imzasını attı. Adaylar içinde adı sanı hiç duyulmamış, Sn. Erdoğan’ın dediği gibi “İstanbul’un kıyısında köşesinde kalmış küçük bir ilçe Beylikdüzü’nün Belediye Başkanı”, ama Sn. Kılıçdaroğlu’nun gözünde “çok başarılı” bir aday Sn. Ekrem İmamoğlu vardı. Bu genç ve çalışkan aday, geçmişte yaptığı 5 yıllık Beylikdüzü Belediye Başkanlığı görevinde harika işler başarmış, ilçeyi park ve bahçelerle donatmış ve daha birçok değerli hizmetler yapmıştı. Adeta ünlü adaylar torbasından çekip alındı bu sıra dışı, tanınmamış aday. Sn. Akşener’in de oluru alındı tabii.

İşte günümüze kadar süren çetin ve zorlu seçim yarışı işte böyle başlamıştı.

Yazıya yarın kaldığımız yerden devam edeceğim. İlhan Küçükbiçmen