15 Mayıs 1919  Samsun’a hareket

         15 Mayıs 1919, O’nu Samsun’a götürecek olan Bandırma Vapuru’nun kaptanı İsmail Hakkı Bey’i makamına çağırır yolculuk hakkında bilgi alır ve ertesi gün öğle üzeri hareket edeceklerini bildirir.
Yolculuk günü vapur, Sirkeci Garı açıklarında İngilizler tarafından aramaya ve kontrole tabi tutulur ve Mustafa Kemal, Beşiktaş İskelesi’nden motor ile Kız Kulesi açıklarında vapura biner.

       Vapur hareket etmeden önce Rauf Bey Mustafa Kemal’e “yola çıkmayın, işgal kuvvetlerine mensup bir torpido tarafından takip edileceksiniz ve vapur batırılacak” der fakat O, yolculuğun plânlandığı gibi süreceğini söyler.

Vapur Mustafa Kemal ve 18 askerle beraber 16 Mayıs 1919 tarihinde öğle üzeri İstanbul’dan Samsun’a doğru yola çıkar.

     Rauf Bey’in belirttiği İngiliz gemisi, Bandırma Vapuru’nu izlemeye başlar ancak Karadeniz’e açıldıktan sonra fırtınalı havada izlerini kaybettirir.

     Mustafa Kemal, İsmail Hakkı Bey’e karaya yakın bir rota izlemesini ve  düşman saldırısı halinde gemiyi en yakın sahile oturtmasını emreder.
Sert havada, dalgalı bir denizde yol alan gemi 17 Mayıs günü gece saat 23.00 civarında İnebolu Limanı’na girer.

             18 Mayıs 1919 tarihinde öğle üzeri 12.00’de de Sinop Limanı’na yanaşır. Üsteğmen Hikmet Bey sandal ile kıyıya çıkar ve yolda olduklarını Samsun Tümen Komutanlığı’na telgraf ile bildirir.

      Bandırma Vapuru, bu telgraftan bir gün sonra da 19 Mayıs 1919’da Samsun’a varır.*

      Kaynak: * Atatürkçü Düşünce Derneği

      NOT: Dilerseniz FACEBOOK sayfama “kısa Mesaj” atarak duygu ve düşüncenizi iletebilirsiniz. İ.KÜÇÜKBİÇMEN