Yeniçağ yazarı Orhan Uğuroğlu, Yurt Gazetesindeki köşesine taşıdığı, 29 Tem. 2019 tarihli yazısında soruyor:

SİYASİ BEDEL Mİ HUKUKİ BEDEL Mİ?

Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın yeni parti girişimlerine ilişkin şöyle dedi:

“ Şu anda hakkımızda çok dedikodular var. Birileri parti kuruyormuş, şu oluyormuş.

Kafanıza takmayın. Bu tür ihanetlerin içerisinde olanlar bedelini de ağır öderler.”

Erdoğan’a açık seçik soruyorum:

A. Ne bedel ödeyecekler?

B. Hangi konuda “ağır bedel” ödeyecekler?

C. İhanetten kastınız nedir? Vatana ihanet mi? AKP’ye ihanet mi? Erdoğan’ın şahsına ihanet mi?

D. Hukuken mi bedel ödeyecekler?

E. Siyaseten mi bedel ödeyecekler?

F. Siz, kurucu ekibiniz ve Refah Partisi milletvekilleri, ayrılıp AKP’yi kurarak merhum Necmettin Erbakan’a ihanet mi ettiniz?

G. Abdullah Gül, Ali Babacan ve Ahmet Davutoğlu’nu neden hainlikle, ihanetle suçluyorsunuz?

H. Elinizde “ağır bedel ödetecek” hangi belge ve bilgiler var? Varsa neden açıklamıyorsunuz? Neden Cumhuriyet Başsavcılıklarına vermiyorsunuz?

Değerli okurlarım, Cumhuriyet tarihinde siyasi görüş ayrılıkları her partide ortaya çıktı, çıkıyor. AKP’nin 17 yıllık iktidarının “metal yorgunu” olduğunu Erdoğan kendisi ikrar etti. Kuruluş çizgisinden, ilkelerinden, adaletten, hukuktan kopan AKP, “tek adam” rejimi ile Türkiye’de Meclis’i devre dışı bıraktı.

Bugün MHP desteği olmasa AKP iktidar olamayacak konumdadır. MHP ve Devlet Bahçeli de Allah selamet versin “kayıtsız, şartsız” AKP’ye ve Erdoğan’a teslim olmuş durumdalar.

Damatları, oğulları ve eşi ile AKP’nin Genel Merkez yöneticileri Erdoğan’ı ve icraatlarını Devlet Bahçeli ve MHP’liler kadar koruyamıyor, savunamıyor.

Bir zamanlar ağır hakaretler ile hücum ettiği Erdoğan karşısında Bahçeli “süt dökmüş kedi” gibi davranıyor. Bu kez Erdoğan’ı eleştirenleri tırmıklıyor. Dünya siyaset tarihinde koalisyon ortağı olmayıp körü körüne iktidara destek veren başka bir siyasi parti sanırım yoktur. Bahçeli’nin iktidar olup Türkiye’yi yönetme isteği ve hırsı anlaşıldı ki körelmiş. Muhalefet olup iktidarı doğru yönlendirme hevesi kaybolmuş.

Bugünlerde yine kafayı Yeniçağ yazarlarına takmış Bahçeli ki adamlarına verdiği talimat ile özgür yazarlara utanmadan, sıkılmadan saldırtıyor. Bahçeli adına tetikçilik yapanlar, sıkıysa Erdoğan’a muhalefet yapsanıza… AKP’yi eleştirsenize… Muhalefet misiniz, iktidar mısınız nesiniz? Cumhur İttifakı diye yamandınız AKP’ye ki seçim meçim kalmadı. Vatandaşın sorunlarının çözümü için siyaset yapsanıza… Ya da şu sorumun yanıtını verin de desteğinizin nedenini anlayalım: Neden kayıtsız şartsız AKP yandaşı oldunuz? Devlet Bahçeli’nin koltuğunu kaybetmemesi için verdiğiniz hukuki desteğin bedelini mi hala ödüyorsunuz?

Yorum: Yeniçağ yazarı Sn. Orhan Uğurlu’nun görüş ve düşüncelerine katılmamak mümkün mü? Özellikle Bir Cumhurbaşkanının ağzından, “Bu tür ihanetlerin içerisinde olanlar bedelini de ağır öderler.” cümlesi çıkıyorsa, bu cümle içine ” ihanet” adı altında sığdırılmış düşünce ve söylem gerçekten “ürkütücü” dür. Hele ki, “bedelini ağır öderler” kavramının boyutları ise daha da tehlikeli ve korku salıcı dır.

İlhan Küçükbiçmen