Son dakika… Pence: Türkiye ile ABD, Suriye’de ateşkese karar verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve heyetlerarası görüşmenin ardından Amerikan büyükelçilik rezidansında açıklama yapan ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, “Bugün gururla size şuna açıklamak istiyorum. Bugün Türkiye ile ABD, Suriye’de ateşkese karar verdi” ifadelerini kullandı.

Zeynep GÜRCANLI
20:36 – 

ABD Başkanı Trump’ın küstah mektubunun gölgesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ile görüştü. Bir saat 40 dakika süren görüşmelerin ardından da heyetlerarası görüşmeye geçildi. 2 saat 40 süren o görüşmenin ardından da Amerikan büyükelçilik rezidansına geçen Pence, burada Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’yla birlikte kameralar karşısına geçti.

Son dakika… Görüşme sonrası ilk açıklama Trump’tan geldi

“HAREKÂT 120 SAAT DURDURULACAK”

Suriye’de operasyona ara verildiğini ifade eden Pence, “Bugün gururla size şuna açıklamak istiyorum. Bugün Türkiye ile ABD, Suriye’de ateşkese karar verdi. Türk tarafı Barış Pınarı Harekâtı’nı 120 saat durdurulacak. 120 saat içinde YPG güvenli bölgeden çekilecek. Türkiye ve ABD, İŞİD’lilerin tutulduğu hapishaneler konusunda koordineli hareket edecek. Türkiye ve ABD beraber, ISİD’i bitirmek için çalışacaklar” dedi.

TRUMP ÇOK MUTLU